Jump to content
The King of Hate Forums

Wrestling Discussion


Recommended Posts

G1 Climax 30 - Night 11 (A Block) - Grade

Yota Tsuji vs. Gabriel Kidd
Grade: C

G1 Match 
Tomohiro Ishii vs. Yujiro Takahashi
Grade: B

G1 Match 
Kazuchika Okada vs. Jeff Cobb
Grade: B-

G1 Match
Will Ospreay vs. Minoru Suzuki
Grade: B+

G1 Match
Jay White vs. Taichi 
Grade: B

G1 Match 
Shingo Takagi vs. Kota Ibushi 
Grade: A

Overall Grade: B

njpw-g1climax30n11-ibushishingogfx-645x370.thumb.jpg.9f4dc43140e579da97b41b521249fdef.jpg

Link to post
Share on other sites
  • Replies 869
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Welcome back the Cruiserweight Championship (Current Champion TJ Perkins) Gorgeous belt and very creative unlike the Universal, SD Womens, and SD Tag Team Belts 

Oh Batista even agreed that Bryan should of been the won who won the Rumble 

True I'm not trying to totally defend the WWE cause they do a lot of stupid shit  Like Elsworth is on a Dog Leash from Carmella Jinder still the WWE Champion and Beating Nakamura the and pro

Posted Images

G1 Climax 30 - Night 12 (B Block) - Grade

Gabriel Kidd vs. Yuya Uemura
Grade: C

G1 Match
Hirooki Goto vs. Yoshi-Hashi
Grade: B

G1 Match
Zack Sabre Jr. vs. Toru Yano
Grade: C+

G1 Match
Sanada vs. Kenta
Grade: B

G1 Match
Tetsuya Naito vs. Juice Robinson 
Grade: A

G1 Match
Evil vs. Hiroshi Tanahashi
Grade: A-

Overall Grade: B+

tanahashievilg1.thumb.jpg.a9bf15d19ecbad1761bbea8fe8d266b2.jpg

Link to post
Share on other sites

G1 Climax 30 - Night 13 (A Block) - Grade

Yuya Uemura vs. Yota Tsuji
Grade: B

G1 Match 
Jeff Cobb vs. Tomohiro Ishii
Grade: A-

G1 Match 
Jay White vs. Yujiro Takahashi
Grade: D+

G1 Match 
Will Ospreay vs. Taichi
Grade: A-

G1 Match 
Kota Ibushi vs. Minoru Suzuki
Grade: A

G1 Match 
Kazuchika Okada vs. Shingo Takagi
Grade: A+

Overall Grade: A-

njpw-g1climax30n13-shingookada-645x370.thumb.jpg.aa53464f74abf5dc27bff9cce42f9c97.jpg

Link to post
Share on other sites

G1 Climax 30 - Night 14 (B Block) - Grade

Gabriel Kidd vs. Yota Tsuji
Grade: C

G1 Match 
Zack Sabre Jr. vs. Yoshi-Hashi
Grade: C+

G1 Match 
Kenta vs. Toru Yano
Grade: F+

G1 Match 
Sanada vs. Juice Robinson
Grade: B-

G1 Match 
Hirooki Goto vs. Hiroshi Tanahashi
Grade: B

G1 Match 
Evil vs. Tetsuya Naito
Grade: B+

Oberall Grade: B-

njpw-g1climax30n14-naitoevil-645x370.thumb.jpg.e640a6243fd95d6d3dda2dd3fc64210a.jpg

Link to post
Share on other sites

G1 Climax 30 - Night 15 (A Block) - Grade

Yuya Uemura vs. Gabriel Kidd
Grade: C

G1 Match
Will Ospreay vs. Jeff Cobb
Grade: A-

G1 Match
Kota Ibushi vs. Yujiro Takahashi
Grade: C+

G1 Match
Taichi vs. Shingo Takagi
Grade: B+

G1 Match
Jay White vs. Minoru Suzuki
Grade: B+

G1 Match
Kazuchika Okada vs. Tomohiro Ishii
Grade: B+

Overall Grade: B
okadaishiig1.thumb.jpg.dab1675964ac68d473ee7cbc2e27a1fa.jpg

Link to post
Share on other sites

G1 Climax - Night 16 (B Block) - Grade

Yota Tsuji vs. Yuya Uemura
Grade: C

G1 Match
Kenta vs. Yoshi-Hashi
Grade: B+

G1 Match
Zack Sabre Jr. vs. Juice Robinson 
Grade: B

G1 Match
Tetsuya Naito vs. Toru Yano
Grade: C

G1 Match
Evil vs. Hirooki Goto
Grade: B

G1 Match
Sanada vs. Hiroshi Tanahashi
Grade: A

Overall Grade: B+
tanasanadag1.thumb.jpeg.c7e74bad033837ce6fce283746349aa9.jpeg

Link to post
Share on other sites

G1 Climax 30 - Night 17 (A Block Finals)

Yota Tsuji vs. Gabriel Kidd
Grade: C

G1 Match 
Jeff Cobb vs. Yujiro Takahashi
Grade: C

G1 Match 
Shingo Takagi vs. Minoru Suzuki
Grade: B

G1 Match 
Kazuchika Okada vs. Will Ospreay 
Grade: A

G1 Match 
Kota Ibushi vs. Taichi
Grade: A

G1 Match 
Tomohiro Ishii vs. Jay White
Grade: A-

Overall Grade: B+

njpw-g1climax30n17-whiteishii-645x370.thumb.jpg.fa1517fcf6c0849b082ff1df6fdc9ecc.jpg

Link to post
Share on other sites

G1 Climax 30 - Night 18 (B Block Final) - Grade

Yuya Uemura vs. Gabriel Kidd 
Grade: C

G1 Match 
Toru Yano vs. Yoshi-Hashi
Grade: C

G1 Match
Juice Robinson vs. Hirooki Goto
Grade: B

G1 Match 
Hiroshi Tanahashi vs. Zack Sabre Jr. 
Grade: B

G1 Match 
Tetsuya Naito vs. Kenta
Grade: B+

G1 Match 
Sanada vs. Evil
Grade: B+

Overall Grade: B

njpw-g1climax30n18-sanadaevil-645x370.thumb.jpg.230a639c785df0d91a4f82027ef5d7b3.jpg

Link to post
Share on other sites

G1 Climax 30 - Night 19 (Finals)

Chaos (Toru Yano, Tomohiro Ishii, Yoshi-Hashi and Hirooki Goto) vs. Suzuki-hgun (Taichi, Zack Sabre Jr., Douki and El Desperado)
Grade: C+

Los Ingobernables de Japon (Hiromu Takahashi and Shingo Takagi) vs. Suzuki-gun (Minoru Suzuki and Yoshinobu Kanemaru
Grade: B-

Taguchi Japan (Master Wato, Jeff Cobb, Juice Robinson and Hiroshi Tanahashi) vs. Bullet Club (Jay White, Kenta, Gedo and Taiji Ishimori)
Grade: C+

Chaos (Sho and Kazuchika Okada) vs. Will Ospreay and Great-O-Khan
Grade: B

Los Ingobernables de Japon (Bushi and Tetsuya Naito) vs. Bullet Club (Yujiro Takahashi and Evil
Grade: B

G1 Finals
Kota Ibushi vs. Sanada
Grade: A+

Overall Grade: B+

kotasanada-645x370.thumb.jpeg.07b02094f6f6170f943ea947693cee7c.jpeg

Link to post
Share on other sites

Bound for Glory (2020) - Predictions

Impact World Championship 
Eric Young (c) vs. Rich Swann
Prediction: Swann new champ

Impact Knockout's Championship 
Deonna Purrazzo (c) vs. Kylie Rae
Prediction: Purrazzo retains

Impact X Division Championship - Scramble Match
Rohit Raju (c) vs. Chris Bey vs. Jordynne Grace vs. TJP vs. Trey vs. Willie Mack
Prediction: Grace new Champ hopefully 

Impact World Tag Team Championship
3The Motor City Machine Guns (Alex Shelley and Chris Sabin) (c) vs. The Good Brothers (Doc Gallows and Karl Anderson) vs. The North (Ethan Page and Josh Alexander) vs. Ace Austin and Madman Fulton
Prediction: The Good Brothers new Champs

EC3 vs. Moose
Prediction: EC3 wins

Eddie Edwards vs. Ken Shamrock 
Prediction: Edwards wins

2020 Call Your Shot Gauntlet Match
Prediction: Idk honestly gonna take a guess and say Heath

EkoAoRSW0AALVIn.thumb.jpg.718f57855b673385cfca2faf7480378a.jpg

Link to post
Share on other sites

Hell in a Cell (2020) Predictions 

WWE Universal Championship - I Quit Hell in a Cell Match 
Roman Reigns (c) vs. Jey Uso
Prediction: Reigns retains 

WWE SmackDown Women's Championship - Hell in a Cell Match
Bayley (c) vs. Sasha Banks 
Prediction: Sasha new Champ

WWE Championships - Hell in a Cell Match
Drew McIntyre (c) vs. Randy Orton 
Prediction: Drew retains 

Money in the Bank Briefcase
Otis (MITB) vs. The Miz 
Prediction: Hopefully Miz. 

Elias vs. Jeff Hardy 
Prediction: Elias wins

IMG_20201021_102531.thumb.jpg.a6696ebd881c2204ed10d0f8f3740804.jpg

Link to post
Share on other sites

Bound for Glory (2020) - Grade

Pre Show
The Rascalz (Dez and Wentz) vs. The Deaners (Cody Deaner and Cousin Jake)
Prediction: F-

Impact X Division Championship - Scramble Match
Rohit Raju (c) vs. Chris Bey vs. Jordynne Grace vs. TJP vs. Trey vs. Willie Mack
Grade: B-

2020 Call Your Shot Gauntlet Match
Grade: C-

EC3 vs. Moose
Grade: B+

Eddie Edwards vs. Ken Shamrock 
Prediction: F

Impact World Tag Team Championship
The Motor City Machine Guns (Alex Shelley and Chris Sabin) (c) vs. The Good Brothers (Doc Gallows and Karl Anderson) vs. The North (Ethan Page and Josh Alexander) vs. Ace Austin and Madman Fulton
Grade: B+

Impact Knockout's Championship 
Deonna Purrazzo (c) vs. Su Yung
Grade: C-

Impact World Championship 
Eric Young (c) vs. Rich Swann
Grade: A+

Overall Grade: C+

FB_IMG_1603594156244.thumb.jpg.dc260cce32cd3123886550d19a3009b8.jpg

Link to post
Share on other sites

Hell in a Cell (2020) - Grade

Kickoff Show
24/7 Championship 
R-Truth (c) vs. Drew Gulak
Grade: C-

WWE Universal Championship - I Quit Hell in a Cell Match 
Roman Reigns (c) vs. Jey Uso
Grade: A+ (For Storytelling)

Elias vs. Jeff Hardy 
Grade: D

Money in the Bank Briefcase
Otis (MITB) vs. The Miz
Grade: C

WWE SmackDown Women's Championship - Hell in a Cell Match
Bayley (c) vs. Sasha Banks 
Grade: A+

WWE United States Championship 
Bobby Lashley (c) vs. A Local Jobber
Grade: F-, Fuck You, Waste of Time all of it. 

WWE Championships - Hell in a Cell Match
Drew McIntyre (c) vs. Randy Orton 
Grade: B+

Overall Grade: B+

FB_IMG_1603678524513.thumb.jpg.8140c7861dd76e077ab0eaf953a9881d.jpg

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Power Struggle 2020 Predictions

IWGP Heavyweight Championship & IWGP Intercontinental Championship
Tetsuya Naito (c) vs. Evil
Prediction: Naito retains 

IWGP Heavyweight + Intercontinental Championship Rights Certificate
Kota Ibushi vs. Jay White
Prediction: Ibushi retains

IWGP United States Heavyweight Championship Rights Certificate
Kenta vs. Hiroshi Tanahashi 
Prediction: Kenta retains

Kazuchika Okada vs. Great-O-Khan
Prediction: Okada wins

NEVER Openweight Championship
Minoru Suzuki (c) vs. Shingo Takagi
Prediction: Takagi new Champ

KOPW Championship - No Corner Pads Match
Toru Yano (c) vs. Zack Sabre Jr. 
Prediction: Yano retains 

njpst-1-2.jpg.43883ed8f2c4d0bcc075cdc5992c48a7.jpg

Link to post
Share on other sites

AEW Full Gear (2020) - Predictions 

AEW World Championship - I Quit Match
Jon Moxley (c) vs. Eddie Kingston
Prediction: Mox retains

#1 Contender Match 
Kenny Omega vs. "Hangman" Adam Page
Prediction: Omega wins

AEW World Tag Team Championship 
FTR (Cash Wheeler and Dax Harwood) (c) vs. The Young Bucks (Matt Jackson and Nick Jackson)
Prediction: FTR retains 

AEW Women's World Championship
Hikaru Shida (c) vs. Nyla Rose
Prediction: Sadly Nyla

Chris Jericho vs. MJF
Prediction: MJF wins

AEW TNT Championship 
Cody Rhodes (c) vs. Darbie Allen
Prediction: Cody retains

The Elite Deletion Match
Matt Hardy vs. Sammy Guevara 
Prediction: Hardy wins

Orange Cassidy vs. John Silver
Prediction: Cassidy wins

Pre Show
NWA World Women's Championship
Serena Deeb (c) vs. Allysin Kay
Prediction: Deeb retains 

AEW_Full_Gear_Poster.thumb.jpg.4224316595f4fa18f230e73a60f78648.jpg

Link to post
Share on other sites

Power Struggle (2020 )

KOPW Championship - No Corner Pads Match
Toru Yano (c) vs. Zack Sabre Jr. 
Grade: C

NEVER Openweight Championship
Minoru Suzuki (c) vs. Shingo Takagi
Grade: A

Kazuchika Okada vs. Great-O-Khan
Grade: B-

IWGP United States Heavyweight Championship Rights Certificate
Kenta vs. Hiroshi Tanahashi 
Grade: A-

IWGP Heavyweight + Intercontinental Championship Rights Certificate
Kota Ibushi vs. Jay White
Grade: B+ 

IWGP Heavyweight Championship & IWGP Intercontinental Championship
Tetsuya Naito (c) vs. Evil
Grade: A

Overall Grade: A-

FB_IMG_1604771395764.jpg.c8fe5e87c1f42671c87234b520b7f3ac.jpg

Link to post
Share on other sites

AEW Full Gear (2020) - Grade

Pre Show
NWA World Women's Championship
Serena Deeb (c) vs. Allysin Kay
Grade: C+

World Title Eliminator Finals
Kenny Omega vs. "Hangman" Adam Page
Grade: A+

Orange Cassidy vs. John Silver
Grade: C+

AEW TNT Championship 
Cody Rhodes (c) vs. Darby Allen
Grade: A

AEW Women's World Championship
Hikaru Shida (c) vs. Nyla Rose
Grade: C

AEW World Tag Team Championship 
FTR (Cash Wheeler and Dax Harwood) (c) vs. The Young Bucks (Matt Jackson and Nick Jackson)
Grade: A+

The Elite Deletion Match
Matt Hardy vs. Sammy Guevara 
Grade: C+

Chris Jericho vs. MJF
Grade: B

AEW World Championship - I Quit Match
Jon Moxley (c) vs. Eddie Kingston
Grade: A

Overall Grade: A-

FB_IMG_1604828021298.thumb.jpg.ce34fd1a8baadb1c7266d556494a8756.jpg

Link to post
Share on other sites

My Top 20 Best AEW PPV and Special Episodes Matches of 2020

1. AEW World Tag Team Championship 
"Hangman" Adam Page and Kenny Omega (c) vs. The Young Bucks (Matt Jackson and Nick Jackson (Revolution)

2. AEW World Tag Team Championship 
FTR (Cash Wheeler and Dax Harwood) (c) vs. The Young Bucks (Matt Jackson and Nick Jackson) (Full Gear)

3. World Title Eliminator Finals
Kenny Omega vs. "Hangman" Adam Page (Full Gear)

4. AEW World Tag Team Championship 
"Hangman" Adam Page and Kenny Omega (c) vs. FTR (Cash Wheeler and Dax Harwood) (All Out)

5. Stadium Stampede Match
"Broken" Matt Hardy and The Elite (Adam Page, Kenny Omega, Matt Jackson, and Nick Jackson) vs. The Inner Circle (Chris Jericho, Jake Hager, Sammy Guevara, Santana and Ortiz) (Double or Nothing)

6. AEW Women's World Championship - No Disqualification and No Countout Match
Nyla Rose (c) vs. Hikaru Shida (Double or Nothing)

7. MJF vs. Jungle Boy (Double or Nothing)

8. AEW World Championship - I Quit Match
Jon Moxley (c) vs. Eddie Kingston (Full Gear)

9. AEW World Championship 
Jon Moxley (c) vs. Brodie Lee (Double or Nothing)

10. AEW TNT Championship 
Cody Rhodes (c) vs. Darby Allen (Full Gear)

11. AEW World Championship 
Chris Jericho (c) vs. Jon Moxley (Revolution)

12. Chris Jericho vs. Orange Cassidy (Fyter Fest Night 2)

13. Casino Ladder Match
Darby Allen vs. Colt Cabana vs. Orange Cassidy vs  Joey Janela vs. Scorpio Sky vs. Frankie Kazarian vs. Kip Sabian vs. Luchasaurus vs. Brian Cage (Double or Nothing)

14. AEW World Championship 
Jon Moxley (c) vs. MJF  (All Out)

15. PAC vs. Orange Cassidy (Revolution)

16. AEW World Tag Team Championship 
Kenny Omega and "Hangman" Adam Page (c) vs. Best Friends (Chuck Taylor and Trent Baretta) (Fyter Fest Night 1)

17. The Elite (Kenny Omega, Matt Jackson and Nick Jackson) vs. Jurassic Express (Jungle Boy, Luchasaurus, and Marko Stunt) (Fight for the Fallen)

18. The Young Bucks (Matt Jackson and Nick Jackson) & FTR (Cash Wheeler vs. Dax Harwood) vs. The Butcher & The Blade and Lucha Brothers (Fenix, and Pentagon Jr.) (Fyter Fest Night 2)

19. AEW Women's World Championship 
Hikaru Shida (c) vs. Thunder Rosa (All Out)

20. Sammy Guevara vs. Darby Allen (Revolution)

Link to post
Share on other sites

Impact Wrestling Turning Point 2020 - Grade

Eddie Edwards vs. Davari 
Grade: B- 

Rosemary and Taya Valkyrie vs. Tenille Dashwood and Jordynne Grace
Grade: C 

Brian Myers vs. Swoggle
Grade: C- 

Chris Sabin and James Storm vs. XXXL (Acey Romero and Larry D)
Grade: B- 

Impact X Division Championship
Rohit Raju (c) vs. Cousin Jake
Grade: C 

Moose vs. Willie Mack
Grade: C+ 

Impact World Tag Team Championship
The North (Ethan Page and Josh Alexander) (c) vs. The Good Brothers (Doc Gallows and Karl Anderson) 
Grade: B 

Impact Knockouts Championship - No Disqualification Match
Su Yung (c) vs. Deonna Purrazzo
Grade: B+ 

Impact World Championship 
Rich Swann (c) vs. Sami Callihan
Grade: A- 

Overall Grade: B-

Link to post
Share on other sites

Survivor Series (2020) Predictions 

WWE Champion vs. Universal Champion  Match
Drew McIntyre (WWE) vs. Roman Reigns (Universal)
Prediction: Roman wins

Men's Raw vs. SmackDown Survivor Series Match
Team Raw (AJ Styles, Kieth Lee, Sheamus,Braun Strowman, and Matt Riddle) vs. Team SmackDown (Kevin Owens, Jey Uso, King Corbin, Seth Rollins, and Otis)
Prediction: Team Raw wins

Raw Women's Champion vs. SD Women's Champion Match
Asuka (Raw) vs. Sasha Banks (SD)
Prediction: Asuka wins

Women's Raw vs. SmackDown Survivor Series Match
Team Raw (Shayna Baszler, Nia Jax, Lacey Evans, Peyton Royce, and Lana) vs. Team SmackDown (Bianca Belair, Ruby Riott, Liv Morgan, Bayley, and Natalya)
Prediction: Team SD wins

United States Champion vs. Intercontinental Champion Match
Bobby Lashley (US) vs. Sami Zayn (IC)
Prediction: Lashley wins

Raw Tag Team Champions vs. SD Tag Team Champions 
The New Day (Kofi Kingston and Xavier Woods) (Raw) vs. The Street Profits (Angelo Dawkins and Montez Ford) (SD)
Prediction: Street Profits win

Pre Show
Dual Brand Battle Royal
Prediction: Who The Fuck knows Big E wins i guess

Poster-de-Survivor-Series-2020-WWE.thumb.jpg.a87f2f5425d8efd94a95c0b31ffe97f1.jpg

Link to post
Share on other sites

Survivor Series (2020) - Grade 

Pre Show
Dual Brand Battle Royal
Grade: C

Men's Raw vs. SmackDown Survivor Series Match
Team Raw (AJ Styles, Kieth Lee, Sheamus,Braun Strowman, and Matt Riddle) vs. Team SmackDown (Kevin Owens, Jey Uso, King Corbin, Seth Rollins, and Otis)
Grade: B (just for the fun i had)

Raw Tag Team Champions vs. SD Tag Team Champions 
The New Day (Kofi Kingston and Xavier Woods) (Raw) vs. The Street Profits (Angelo Dawkins and Montez Ford) (SD)
Grade: A

United States Champion vs. Intercontinental Champion Match
Bobby Lashley (US) vs. Sami Zayn (IC)
Grade: C

Raw Women's Champion vs. SD Women's Champion Match
Asuka (Raw) vs. Sasha Banks (SmackDown)
Grade: A

Women's Raw vs. SmackDown Survivor Series Match
Team Raw (Shayna Baszler, Nia Jax, Lacey Evans, Peyton Royce, and Lana) vs. Team SmackDown (Bianca Belair, Ruby Riott, Liv Morgan, Bayley, and Natalya)
Grade: C-

WWE Champion vs. Universal Champion  Match
Drew McIntyre (WWE) vs. Roman Reigns (Universal)
Grade: A+

Undertaker's Farewell
Grade: A+

Overall Grade: B+

FB_IMG_1606105746172.thumb.jpg.e26dd40e918efe5ab3d8bf67879e850d.jpg

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

NXT Takeover: WarGames IV - Prediction

WarGames Match
Jokes of NXT (Pat McAfee, Pete Dunne, Danny Burch, and Oney Lorcan) vs. The Undisputed Era (Adam Cole, Bobby Fish, Kyle O'Reilly, and Roderick Strong)
Prediction: UE win

WarGames Match 
Team Shotzi (Shotzi Blackheart, Ember Moon, Rhea Rhipley, and Io Shirai) vs. Team Candice (Candice LeRae, Dakota Kai, Raquel Gonzàlez, and Toni Storm)
Prediction: Candice team wins 

NXT North American Championship
Leon Ruff (c) vs. Johnny Gargano vs. Damian Priest
Prediction: Gargano gets the title back hopefully 

Timothy Thatcher vs. Tommaso Ciampa
Prediction: Ciampa wins

Strap Match
Dexter Lumis vs. Cameron Grimes 
Prediction: Lumis wins

Poster-oficial-de-NXT-TakeOver-WarGames-2020-WWE.thumb.jpg.df9659247e80dea7d589d2d6ac105dc8.jpg

Edited by sateler96
Link to post
Share on other sites

NXT Takeover: WarGames IV - Grade

WarGames Match 
Team Shotzi (Shotzi Blackheart, Ember Moon, Rhea Rhipley, and Io Shirai) vs. Team Candice (Candice LeRae, Dakota Kai, Raquel Gonzàlez, and Toni Storm)
Grade: A+

Timothy Thatcher vs. Tommaso Ciampa
Grade: A

Strap Match
Dexter Lumis vs. Cameron Grimes 
Grade: B+

NXT North American Championship
Leon Ruff (c) vs. Johnny Gargano vs. Damian Priest
Grade: A

WarGames Match
Kings of NXT (Pat McAfee, Pete Dunne, Danny Burch, and Oney Lorcan) vs. The Undisputed Era (Adam Cole, Bobby Fish, Kyle O'Reilly, and Roderick Strong)
Grade: A+

Overall Grade: A+


ytfhav9nkf361.thumb.jpg.4cecdc58614ca05fb37b56886b8340d5.jpg

Edited by sateler96
Link to post
Share on other sites

My Top 20 Best NXT and NXT UK PPV and Special Episodes Matches of 2020

1. WarGames Match
Kings of NXT (Pat McAfee, Pete Dunne, Danny Burch, and Oney Lorcan) vs. The Undisputed Era (Adam Cole, Bobby Fish, Kyle O'Reilly, and Roderick Strong) (WarGames IV)

2. NXT Championship 
Finn Balor (c) vs. Kyle O’Reilly (Takeover 31)

3. Imperium (WALTER, Fabian Aichner, Marcel Barthel, and Alexander Wolfe) vs. The Undisputed Era (Adam Cole, Roderick Strong, Kyle O'Reilly and Bobby Fish) (Worlds Collide)

4. #DIY (Johnny Gargano and Tommaso Ciampa) vs. Moustache Mountain (Trent Seven and Tyler Bate) (Worlds Collide)

5. WarGames Match 
Team Shotzi (Shotzi Blackheart, Ember Moon, Rhea Rhipley, and Io Shirai) vs. Team Candice (Candice LeRae, Dakota Kai, Raquel Gonzàlez, and Toni Storm) (WarGames IV)

6. NXT Championship & North American Championship - Winner Takes All Match
Adam Cole (NXT) vs. Keith Lee (NA) (The Great American Bash - Night 2)

7. Finn Bálor vs. Johnny Gargano (Portland)

8. NXT Women's Championship 
Charlotte Flair (c) vs. Rhea Ripley vs. Io Shirai (In Your House)

9. NXT Championship 
Adam Cole (c) vs. Tommaso Ciampa  (Portland)

10. Tyler Bate vs. Jordan Devlin (Takeover: Blackpool II)

11. NXT North American Championship
Keith Lee (c) vs. Dominik Dijakovic  (Portland)

12. NXT Tag Team Championship 
The Undisputed Era (Bobby Fish and Kyle O'Reilly) (c) vs. The BroserWeights (Matt Riddle and Pete Dunne) (Portland)

13. NXT UK Tag Team Championship - Ladder Match 
Gallus (Mark Coffey and Wolfgang) (c) vs. Imperium (Alexander Wolfe, Fabian Aichner, and/or Marcel Barthel) vs. Grizzled Young Veterans (Zack Gibson and James Drake) vs. Mark Andrews and Flash Morgan Webster (Takeover: Blackpool II)

14. WWE United Kingdom Championship
Walter (c) vs. Joe Coffey (Takeover: Blackpool II)

15. NXT North American Championship
Keith Lee (c) vs. Johnny Gargano (In Your House)

16. NXT North American Championship - Ladder Match
Bronson Reed vs. Damien Priest vs. Cameron Grimes vs. Johnny Gargano vs. Velveteen Dream (Takeover XXX)

17. NXT North American Championship
Leon Ruff (c) vs. Johnny Gargano vs. Damian Priest (WarGames IV)

18. NXT Women's Championship - Tables, Ladders & Scares
Io Shirai (c) vs. Candice LeRae (Halloween Havoc)

19. Interim NXT Cruiserweight Championship 
Santos Escobar (c) vs. Isaiah "Swerve" Scott (Takeover 31)

20. Timothy Thatcher vs. Tommaso Ciampa (WarGames IV)
 

Link to post
Share on other sites

Final Resolution (2020) - Grade

Old School Rules Match
Tommy Dreaner vs. Larry D
Grade: F 

The Sea Stars (Ashley Vox and Delmi Exo) vs. Havok and Nevaeh
Grade: D+

Tenille Dashwood and Kaleb with a K and Alisha and Eddie Edwards
Grade: C-

Hernandez vs. Fallah Bahh
Grade: F

Eric Young vs. Rhino
Grade: C

Impact X Division Championship
Rohit Raju (c) vs. Rohit Raju
Grade: B-

Impact Knockouts Championship
Deonna Purrazzo (c) vs. Rosemary 
Grade: C+

Karl Anderson vs. Ethan Page
Grade: B-

Impact World Championship
Rich Swann (c) vs. Chris Bey
Grade: A-

Overall Grade: C

Impact-Wrestling-Final-Resolution-645x370.thumb.jpg.d38301eb4f924d7c7dc70dc250a9fd85.jpg

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...